Tajomný svet liečivých bylín

Prednáška  Tajomný svet liečivých bylín sa uskutočnila 23. júna 2022 o 17,00 hod. vo výstavnej miestnosti SNM-Múzea Ľudovíta Štúra. Organizovalo ju múzeum v spolupráci s Modranskou muzeálnou spoločnosťou. Predvečer sv. Jána a svätojánskej noci, ktorá je tradične spätá so zberom liečivých rastliniek, s čarovaním našich predkov a ďalšími pomaly zabudnutými praktikami bol príhodným dátumom na uskutočnenie tematickej prednášky.

Prednášajúcou bola Mgr. Katarína Orthová, kastelánka Čachtického hradu a známa bylinkárka. Pani Katarína sa nezaoberá len samotným zberom a sušením bylín, ale aj ďalšími technikami ich spracovania. Vyrába rôzne čaje, tinktúry, olejčeky. Čaje na rôzne neduhy zväčša mixuje intuitívne. Záujemcovia si mohli odniesť takto pripravené čajíky i tinktúry priamo z prednášky.

Katarína Orthová sa venuje bylinkám už skoro dvadsať rokov. Pred pár rokmi sa presťahovala do Čachtíc, kde tejto vášní úplne prepadla. Krásny kraj a okolité lúky sú plné zázrakov a tu Katka intenzívne zberá a spracováva bylinky už päť rokov. Ako sama vraví, má cigánske korene a bylinkárkou bola aj babkina sestra. Po tejto vetve podedila lásku k prírode a rastlinkám. Zberu sa venuje akosi prirodzene a intuitívne. V čase zberu má plný dom kartónových škatúľ s bylinkami, na trámoch visia viazaničky: „všade, kde sa dá, tam suším. Skladujem ich v sklenených pohároch. Priznávam – máme malý dom a v lete sa u nás nedá pohnúť. Život na vidieku milujem. Nemám rada rušné miesta, vyhľadávam samotu, prírodu a to je presne tu, kde som doma. Milujem kikiríkanie kohútov, békanie ovečiek v susedstve a len tak v tichu vnímať ten pokoj a šum lesa. Na Čachtickom hrade je rušno hlavne v podvečer, keď sa zotmie. Vtedy tam cítiť kadečo. Je to starobylé miesto, pamätá toho veľa..“

Katka nemá len jedinú obľúbenú bylinku, nechce žiadnu uprednostňovať, aby sa vraj ostatné neurazili. „Túto sezónu som už nazbierala kadečo, z kvietkov sú to lupene ruží, slez, agát, nechtík. Ich vôňa je nesmierne omamná, čajovým zmesiam pridá delikátnu príchuť, vôňu a nádherné sú aj na pohľad. Veľmi rada mám komonicu lekársku, ľubovník, šalát divoký, dobromyseľ. Ich liečivé účinky sú rozsiahle a dajú sa výborne kombinovať s inými bylinkami.“

Na záver nám Katarína prezradila recept na nápoj starých Slovanov, známy pod názvom Surica. Do väčšieho skleneného pohára si dáme vodu z prameňa. Ak nemáme pramenistú prírodnú vodu, stačí pitná voda z kohútika, ktorú necháme dve hodinky odstáť. Pridáme dve lyžice medu, citróny nakrájané na kolieska a bylinky, ktoré nás oslovia, ktoré s nami rezonujú – to sú tie, ktoré v danom momente potrebujeme. Zamiešane, prikryjeme čistým plátnom alebo gázou a necháme nabíjať na slniečku jeden – dva dni. Potom scedíme a popíjame zázračný mok. Suricu potom držíme v chlade, v teple by rýchlo vykvasila. Na zdravie!

Ďakujeme Kataríne Orthovej za zaujímavú prednášku a za zdieľanie vedomostí o bylinkách.

Mgr. Sylvia Hrdlovičová,

kurátorka SNM-Múzea Ľudovíta Štúra v Modre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *